W Samociążku w dniu 14 czerwca 2018 r. odbyła się zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego konferencja pod tytułem „Polski transport drogowy kontra nowe regulacje ograniczające dostęp do rynku”. Honorowymi gośćmi konferencji byli przedstawiciele Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Bydgoszczy. W konferencji wzięła udział liczna reprezentacja przewoźników drogowych członków Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych oraz uczniowie klasy „kierowca-mechanik” z Zespołu Szkół Samochodowych z Bydgoszczy.
Pani Dyrektor Gabinetu GITD przedstawiła uczestnikom konferencji aktualne prace i działania inspekcji w ramach ERC oraz dwustronnych relacji z państwami UE. Dyrektor Biura Nadzoru omówił najczęściej występujące uchybienia w wykonywaniu działalności transportowej oraz zapoznał zebranych z nowoprzyjętą ustawą o transporcie drogowym, która zmienia taryfikator kar oraz zasady odpowiedzialności za przewinienia występujące przy wykonywaniu przewozów. Przedstawiciel PIP omówił prowadzone w UE prace nad zmianą przepisów socjalnych i o delegowaniu pracowników natomiast przedstawiciel firmy ZETO Koszalin przedstawił uczestnikom konferencji zagadnienia ochrony danych osobowych w przedsiębiorstwie transportowym.
Po zakończonych prezentacjach uczestnicy konferencji w prowadzonej dyskusji omawiali bieżące problemy w wykonywaniu działalności transportowej. Dyskusję podsumował przewodniczący Związku Pan Piotr Litwiński następnie sformułowano wnioski z tematów podnoszonych na konferencji:
Podjęcie tych inicjatyw i działań jest niezbędne dla utrzymania kondycji polskiego transportu drogowego oraz przywrócenia jego konkurencyjności na rynku europejskim co będzie miało bezpośredni wpływ na zapobieżenie fali bankructw i likwidacji firm z powodu złej kondycji finansowej.
Przeprowadzona na konferencji debata przy udziale ekspertów i znawców unijnego rynku transportowego wskazała na szkodliwość administracyjnego kształtowania warunków ekonomicznych zarówno przez przyjmowanie nowych przepisów Unijnego jak i krajowych.
Nowe zasady delegowania i zatrudniania pracowników, zmienione zasady odpowiedzialności przewoźników drogowych za popełniane wykroczenia w czasie wykonywania działalności transportowej wymuszają konieczność wzmożonej aktywności władz w celu przygotowania mechanizmów wsparcia dla naszej branży.
Uczestnicy konferencji jednogłośnie poparli sformułowane wnioski oraz uchwalili, że odpowiednie pismo w tej sprawie zawierające postulaty z konferencji zostanie skierowane do Kancelarii Premiera oraz właściwych ministerstw.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zobacz więcej...